Galleria Saskia
  • Etusivu
  • Ajankohtaista
  • Näyttelyt
    • Aiemmat näyttelyt
  • Toimitilat
  • Näyttelyajan haku
  • Yhteystiedot
  • Galleriakauppa
  • Tampereen Saskiat Ry
  • ENG
  • Etusivu
  • Ajankohtaista
  • Näyttelyt
    • Aiemmat näyttelyt
  • Toimitilat
  • Näyttelyajan haku
  • Yhteystiedot
  • Galleriakauppa
  • Tampereen Saskiat Ry
  • ENG

Galleria Saskia 50 vuotta

  • Ajankohtaista
  • Galleria Saskia 50 vuotta

Galleria Saskia 50 vuotta

  • 17 huhtikuun, 2020
  • Ajankohtaista
  • 0

Share this post
Previous
Next

Related Posts

20.2. – 11.3.2026 Pirita Lautala

30.1-18.2.2026 Arto Lappalainen & Veera Salmio

Näyttelyajan haku Galleria Saskiaan on käynnissä, haku päättyy 31.3.2026.

9.1.-28.1.2026 OIVA MERILÄINEN (1944–2021)

JOULUTAUKO 11.12.2025 – 9.1.2026

Comments are closed.

Ajankohtaista

  • 20.2. – 11.3.2026 Pirita Lautala 18 helmikuun, 2026

Instagram

galleriasaskia

Tamperelainen taidegalleria jo vuodesta 1970, osoitteessa Pirkankatu 6.
Galleria avoinna ma-pe 12-18, la-su 12-16

Pirita Lautalan näyttelyssä Ellen muistaisi edelle Pirita Lautalan näyttelyssä Ellen muistaisi edelleen teokset ovat monipuolisin tekniikoin toteutettuja, herättäen kiinnotuksen tarkempaan tutkimukseen.
Näyttely käsittelee teoksissa muistamisen ja jatkuvuuden teemoja viitteellisen pelkistetysti 
ja kertoo tarinaa teoksissa toistuvien symbolien avulla. 

Esillä on myös pieniä teoksia "Cash & carry" - suoraan mukaan ostettavat teokset, sarjoista Elämänlanka ja Hiiskauksia. Näistä teoskuva viimeisenä.

Teoskuvat
1. Sarjasta Metsäunia, 2022, akryyli kankaalle
2. Kaiku, 2024, muste ja akvarelli paperille
3. Ash You Wish, 2018, kivitavarasavi, vahalanka, korkki ja tuhka. Esineet sisältävät taiteilijan polttamien vanhempien teosten tuhkat valmistamissaan "uurnissa". Jokaisen kohdalta näet millainen taulu on ollut ja sen olemassaolo vuodet. 

#piritalautala #taidenäyttely #artexhibitiontampere #visittampere #nykytaide
Pirita Lautalan näyttely Ellen muistaisi edelleen Pirita Lautalan näyttely Ellen muistaisi edelleen avattiin torstai-iltana Galleria Saskiassa. Näyttely on itsenäinen jatko-osa hänen retrospektiiviselle näyttelylleen Ellen muistaisi. Lautala käyttää työskentelyssään monia tekniikoita. Nyt on esillä sekatekniikkateoksia, maalauksia kankaalle ja paperille, keramiikkaa ja nahkaintarsiaa,

1. Elina Tawast (vasemmalla) Tampereen Saskioista avasi näyttelyn ja haastatteli taiteilija Pirita Lautalaa.
2. Lustot (sarjasta Fragmentteja), 2024, akryyli ja pellavalanka pellavakankaalle, 30x38 cm.
3. Pirita Lautala ja osa teoksesta Sarjasta Metsäunia, 2022, akryyli kankaalle, 81x100 cm.
4. Tarinoita taloista II, 2016, akryyli ja pellavalanka kankaalle.
5. Uskollinen ystävä (Sarjasta Winstonin koira), 2015, akryyli kankaalle.

Näyttely on avoinna 11.3.2026 asti
arkisin kello 12-18,
viikonloppuina kello 12-16.

Lämpimästi tervetuloa!
Pirita Lautalan valoisaa näyttelyä rakennetaan val Pirita Lautalan valoisaa näyttelyä rakennetaan valmiiksi illan avajaisiin, joka avautuu tänään torstaina klo 18-20. 

Näyttely/ Ellen muistaisi edelleen / on avoinna 20.2.-11.3.26 ma-pe 12-18, la-su 12-16.

#piritalautala #taidenäyttely #artexhibitiontampere #visittampere #kuvataide
TERVETULOA PIRITA LAUTALAN NÄYTTELYN AVAJAISIIN TO TERVETULOA PIRITA LAUTALAN NÄYTTELYN AVAJAISIIN TORSTAINA 19.2. KLO 18-20!

Ellen muistaisi edelleen -näyttely avoinna yleisölle 20.2.-11.3.2026, alkaen pe 20.2. klo 12.

"Lautalan näyttely on itsenäinen jatko-osa hänen vuoden 2024 retrospektiiviselle näyttelylleen ja tarjoaa katsauksen sekä taiteilijan uusimpaan tuotantoon, että tähän pisteeseen johdattaneeseen matkaan. Aika kuluu, vuodet vaihtuvat, näkökulmat muuttuvat, mutta teemat ja toteutustavat punovat teosten tarinaa yhteen kuin lanka, joka usein toistuu teoksissa. Näyttelyssä on sekatekniikkateoksia, maalauksia kankaalle ja paperille, sekä keramiikkaa ja nahkaintarsiaa. Uusimmat teokset ovat esillä ensimmäistä kertaa."

Galleria on avoinna ma-pe 12-18, la-su 12-16.

#piritalautala #kuvataide #taidenäyttely
#artexhibitiontampere #visittampere
Arto Lappalaisen ja Veera Salmion näyttely Juopunu Arto Lappalaisen ja Veera Salmion näyttely Juopunut kurki on vielä kaksi kaksi päivää esillä 
ti ja ke klo 12-18

Veera Salmio on paikalla keskiviikkona Taiteilijatapaamisessa kello 17-18
Tervetuloa❣️
Galleria Saskia 
Pirkankatu 2
Tampere
#veerasalmio #artolappalainen #galleriasaskia #juopunutkurki #artepovera
Vielä kuusi päivää aikaa tutkia Arto Lappalaisen j Vielä kuusi päivää aikaa tutkia Arto Lappalaisen ja Veera Salmion Juopunut kurki -näyttelyä. Veistokset vetävät toisiaan ja katsojiaan puoleensa arvoituksellisina, mieltä herättävinä ja maailmanmenoa pohtivina. 
Galleriaan osui sattumoisin taiteilija Salmio, joten näyttelyvieraita onnisti kuulla lisää teoksista. Taiteilijatapaaminen on näyttelyn viimeisenä päivänä ke 18.2. klo 17-18, paikalla Veera Salmio.

1. Kuvan teokset: 
Arto Lappalainen, Muisto Karjalasta,2007
Veera Salmio, Sirpit, 2025

Galleria auki ma-pe 12-18, la-su 12-16.

@veerasalmio #veistoksia #sculptures #taidenäyttely #artexhibitiontampere #visittampere
Näyttely on osin Arto Lappalaisen 50-vuotisen kuva Näyttely on osin Arto Lappalaisen 50-vuotisen kuvaveistäjän uran retrospektiivi, mutta nostaa esille myös hänen pitkäaikaisen työparinsa ja assistenttinsa kuvanveistäjä Veera Salmion uusimpia teoksia. Yhteistyönään heiltä on syntynyt yli 80 veistosta n. 20 vuoden aikana.

Lappalaisen teoksissa näkyy luonnon kunnioitus, ihmisyyden kirjo ja mielenmaisemat sekä ajoittainen huumori. Salmion ilmaisu ammentaa Arte povera -liikkeestä ja kohdistaa katseensa mm. yhteiskunnan murtumakohtiin sekä katoavaisuuden estetiikkaan. 

Juopunut kurki –näyttely jatkuu 18.2. asti, jolloin on myös Taiteilijatapaaminen klo 17-18, paikanpäällä on Veera Salmio.

Teoskuvat:
1. Arto Lappalainen, Moskito ja torso, 2007
2. Veera Salmio, etualalla Joukkohauta, 2026
taustalla Kuoleman tango, 2025
3. Arto Lappalainen ja Marita Lappalainen, Kiveen piirretty – 50 rauhan vuotta

Gallaria avoinna ma-pe 12-18, la-su 12-16.
Käykääpä lämmittelemään pakkasesta Veera Salmion j Käykääpä lämmittelemään pakkasesta Veera Salmion ja Arto Lappalaisen moninaisten nykyveistosten pariin.
Näyttely avoinna la-su 12-16, ma-pe 12-18. 

Teokset:
Arto Lappalainen, Matriarkka, 2011
Veera Salmio, Lama, 2026

#veistoksia #sculptures #taidenäyttely #artexhibitiontampere #visittampere
Juopunut kurki –näyttelyn Arto Lappalaisen ja Veer Juopunut kurki –näyttelyn Arto Lappalaisen ja Veera Salmion teokset kommunikoivat keskenään monin tavoin. Vuosikymmenten yhteistyö on ollut kahden taiteilijan välistä perinteen siirtoa, uudistumista, muuntumista ja hiljaista tiedon ja taidon välitystä. Katsoja voi löytää yllättäviä huomioita teoksista.

1. teoskuva: Koskenkorva-blues veistos on ollut Lappalaisen ja Salmion pitkäaikaiseksi päätynyt projekti ajalta 2009-2019
2. Hauki, Arto Lappalainen, 2008
3. Siivooja, Veera Salmio, 2021

#veistoksia @veera.salmio #artolappalainen #visittampere #artexhibitiontampere
Arto Lappalaisen ja Veera Salmion veistosten yhte Arto Lappalaisen ja Veera Salmion veistosten  yhteisnäyttely Juopunut kurki alkoi juhlavasti muusikoiden Veera Nevan (saksofoni) ja Saru Kaen (alttoviulu) soiton tunnelmissa. Avauksessa kuultiin Veera Salmion ja Arto Lappalaista edustaneen puolison puheenvuorot Lappalaisen 50-vuotisesta veistotaiteen urasta ja Salmion 20-vuotisesta yhteistyöstä sekä hänen työstään omien veistostensa parissa. 
Hyvän tuulinen avajaisväki tutki kiinnostuneena monipuolisia ja kutkuttaviakin teoksia, niitä pääsee nyt näkemään päivittäin 18.2. asti.

Galleria avoinna päivittäin, ma-pe klo 12-18 ja la-su 12-16.

#galleriasaskia #veistoksia #artexhibitiontampere #visittampere
Follow on Instagram

Galleria Saskia

Pirkankatu 6
33210 Tampere

Avoinna

ma-pe 12 – 18
la-su 12 – 16

© Tampereen Saskiat Ry 2022